Mydła naturalne i ich właściwości

Mydła naturalne i ich właściwości

Mydła naturalne to często polecana alternatywa dla popularnych środków myjących dostępnych w każdym sklepie. Najczęściej są produkowane ręcznie lub też produkowane w manufakturach według receptur z wieloletnią tradycją. Ich niebywałą zaletą jest nieskomplikowany skład, delikatne działanie na skórę oraz właściwości pielęgnujące. Pomimo że ich cena jest zazwyczaj wyższa niż pozostałych mydeł, jest to produkt wart swojej ceny. Przyjrzyjmy się, co zawierają i jakie właściwości mają najpopularniejsze mydła naturalne.

Czym są mydła naturalne?

Mydła naturalne są to produkty, które wytwarzane są ręcznie w manufakturach lub małych zakładach według tradycyjnych receptur. Dlatego też wiele takich produktów ma nazwę pochodzącą od miejsca, w których powstały w dziejach historii.

Mydła produkowane jest z olejów roślinnych, np. z oleju kokosowego, laurowego, oliwy z oliwek lub też z tłuszczu zwierzęcego. W procesie produkcji do oleju dodaje się ług potasowy lub sodowy oraz woda. Produkty te zawierają często też inne naturalne oleje, glicerynę roślinną, masła, suszone kwiaty lub zioła. Mają wyjątkowy i niepowtarzalny zapach, często są półpłynne. W przeciwieństwie do zwykłych produktów myjących te naturalne nie mają w swoim składzie syntetycznych barwników ani konserwantów, dlatego są polecane do oczyszczania skóry wrażliwej i skłonnej do podrażnień i alergii. Oprócz mydeł naturalnych o klasycznym wyglądzie, w sklepach znajdziemy również kostki myjące, czyli syndety, w których zawartość prawdziwego, naturalnego mydła wynosi zaledwie 10 procent, zaś reszta to syntetyczne detergenty i nasycone kwasy tłuszczowe, nierzadko też syntetyczne barwniki, substancje zapachowe i konserwanty. Nie jest to jednak zasada, gdyż istnieją produkty pozbawione tych dodatków.

Najpopularniejsze mydła naturalne

Do najpopularniejszych naturalnych mydeł należą:

  • Szare mydło, czyli mydło potasowe – w swoim składzie ma sole potasowe kwasów tłuszczowych, cholerek sodu, kwas cytrynowy i glicerynę. Nie posiada substancji zapachowych, barwników i konserwantów. Jest miękkie i dobrze rozpuszczalne w wodzie. Ma działanie antybakteryjne, więc polecane jest dla osób ze skłonnością do trądziku, podrażnień i alergii. Może być używane do mycia włosów.
  • Mydło Aleppo – mydło powstało na bazie oliwy z oliwek, lecz wyróżnia się zawartością oleju laurowego, zawierając go w ilości 2-20 procent. Od wielkości tego dodatku zależy cena tego ręcznie wyrabianego mydła. Kostka ma w środku intensywnie zielony kolor, zaś na wierzchu jest brązowa. Świetnie nadaje się do ceny trądzikowej i z infekcjami, gdyż olej laurowy ma działanie antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne.
  • Czarne mydło – produkt popularny zwłaszcza w Afryce i krajach Orientu. Produkowane na bazie olejów roślinnych, a dokładnie oliwy z oliwek, nie zawiera sztucznych barwników i substancji zapachowych. Jego zapach jest specyficzny, przypominający wędzonkę. Ma konsystencję żelu i mimo swojej nazwy, barwę bursztynową. Świetnie oczyszcza, dodatkowo nawilżając i zmiękczając skórę.
Zdjęcie utworzone przez pvproductions - pl.freepik.com